Ilmad on muutunud jahedaks ja vihmaseks. Käimas on õunamahlategu ning tegemist vajavad veel viimased aiatööd. Homme jõuab kätte sügisene pööripäev. See on paras aeg alustada katteviljelusega ehk teisisõnu muuma aed looduspäraseks ning minimaliseerida selle hooldust.

Katteviljelus tähendab, et muld on peenras kaetud orgaanilise ainega. Kate eemaldatakse vaid külvamise ajaks ning pannakse tagasi, kui taimed on tärganud. Vastavalt vajadusele lisatakse peenardele kattematerjali juurde. Kattematerjalina võib kasutada õlgi, heina, muruniidet, seemendamata üheaastastumbrohtu, köögijäätmeid, muid taimejäänusied (lehed, varred, porganidpealsed), komposti, lehti, puidujäätmeid, okkaid ja koort, hakkepuitu, turvast, adru ning pilliroogu. Enne kasutamist on soovitatav see omavahel kokku segada. Samas ei tohi ka kasvuhooajal mullapinda liiga värskete ja kõdunemata jäätmetega katta.

Katteviljeluse eelised

Taimejäänuste hoidmine mullal parandab mulla viljakust, vähendab kastmise vajadust, sest katteviljaga kaetud maapinnast niiskus ei aurustu. Üheks eeliseks on veel umbruhu vohamise vähenemine, mis omakorda alandab rohimise vajadust. Puudub vajadus kaevamise järele, sest vihmaussid jaotavad ise orgaanilise aine pinnakihti ära.

Umbrohtumuse vähendamine

Käiguteede jaoks saab aias kasutada vanu ajalehti, sest trükivärv ei mõju negatiivselt mullale ega mikroorganismidele, kuid takistab umbrohu kasvu. Raskuseks võib ajalehtedele saepuru/ liiva vms peale raputada. Kui mõne aja pärast ajalehed kõdunevad, siis saab need mulla sisse kõblata. Ajalehti saab taaskasutada ka põõsastike ääristamise või komposteerimise eesmärgil.

Mulla parendamine

Mulla parendamiseks sobib vetikajahu, lubi (happelise mulla korral), puutuhk, melass ja kivijahu. Merevetikajahu koosneb paljudest toitainetest ja mineraalainetest ning mikroelementidest. Merevteikatest tehtud vätis mõjuda taimedele sarnaselt kasvustimulaatoriga, see muudab aedviljad suuremaks ning marjakultuurid mahlasemaks. Puutuha puistamine sobib sambla eemalduseks, kuid kasutamiseks ei sobi sügavimmutatud ka värvitud puidu tuhk. Melassi võib kasutada väetisena, sest sisaldab lämmastikku, fosforit ja kaaliumisooli. Kivijahu kasulikkus peitub selles, et taimed ei saa mullas olevate kivide mineraalaineid kätte põhjusel, et need vabanevad aeglaselt ning liiga väikeses koguses. Siiski ei saa taimed vajalikke aineid ka kivijahust sama kergesti kätte kui vees lahustuvatest kusntväetistest, kuid kivijahu kasutamisel puudub oht toitainete väljauhtumiseks. Kivijahul on veel mitmeid teisi väljundeid näiteks võime peletada eemale maakirpe ja soodustada komposti lagunemist.

Allikad:

Olausson, I. (2003). Hooldame aeda lihtsalt ja looduspäraselt. Tallinn: Tänapäev, Tartu: Greif. 115 lk.

How it works. (2017). Shoropshire Seaweed. https://www.shropshireseaweed.co.uk/ (21.09.2017)

Jaga