sidrunheinmetsikaed
Ei tohiks unustada, et sidrunhein on troopikataim ning armastab soojust. Vältida tuleks ülekastmist, mis vöib põhjustada seenhaiguste levikut.

Meeldiva aroomiga kõrreline harilik sidrunhein(Cymbopogon citratus) kasvab mitmeaastasena looduslikult troopikas ja subtroopikas. Lisaks sellele, et sidrunheina lehed sobivad hästi aasiapäraseid roogi maitsestama kasutatakse lõhnaspreid ka sääskede peletamiseks. Eestis on lihtsam osta putukatõrjevahendi valmistamiseks sidrunheina eeterlikku õli. Aromaatsetest lehtedest saab ka maitsvat teed valmistada.

Sidrunheina kasvatamine

metsikaedsidrunhein
Ühtasel temperatuuril kasvavad juured alla üsna kiiresti.

Sidrunheina seemnest kasvatamine võib parasvöötmes veidi keeruline olla, kuna taimed tuleb märtsis-aprillis ette kasvatada ning jahedas idanevad nad üsna aeglaselt. Lihtsam on osta värsked sidrunheina varred (müüakse suuremates kaubanduskeskustes) ning neid siis vegetatiivselt paljundades. Mõnikord on neile juba väikesed  juured pakendi sees alla kasvanud.

Pane varred veega topsi ja aseta sooja (mitte otsese päikese kätte) kohta. Võib isegi mõne riidetüki topsile ümber panna, et soojem püsiks. Vett võiks vahetada iga kahe päeva tagant. Juured peaksid alla kasvama paari nädala jooksul. Taimed võiks maha istutada, kui juured on paari sentimeetri pikkused.   Istuta varred üksteisest u 5 cm vahedega ning 5 cm sügavuse  potti. Ei soovita kasvatada koos teiste taimedega ühes potis, sest sidrunhein on tugeva vastastikmõjuga, mis võib pärssida taimede kasvu.

Mõnikord on sidrunheinale juba poes juured alla tulnud

Looduslik sääsetõrjevahend

Sprei valmistamiseks võib kasutada ka teisi eeterlike õlisid(piparmünt, lavendel, eukalüpt, meliss jne), kuid minu meelest on sidrunhein neist kõige meeldivam, eriti, kui lahus nii kõrge kontsentratsiooniga on.

100 ml spreipudel

6 tilka sidrunheina õli

vett

pool tl viina või taimset glütseriini, et lõhn kestaks kauem

sidrunheinmetsikaed.jpg
Fotol on 30 ml spreipudel, kuhu ma paneksin max. 3 tilka õli, sest muidu võib see ärritada nahka ning hoida lisaks sääskedele, ka kõik teised elusolendid sinust eemal.

https://et.wikipedia.org/wiki/Harilik_sidrunhein#/media/File:YosriNov04Pokok_Serai.JPG

Foto: CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=189911
Jaga