Õues olemine iseenesest on lapsele sensoorne tegevus, sest ümberringi toimub alati midagi, eriti looduses. Tuues aeda taimed, mis on lapse kõrgusel ja kättesaadavad ning mitte mürgised on võimalik palju põnevat õppida. Selleks ei ole vaja palju materjale ega kopsakat eelarvet.

Väike linnaaed on väheste vahenditega võimalik muuta mudilasele põnevaks mängukohaks. Siin on mõned näited, mis elemendid võiksid seal olemas olla ning, mida tuleks vältida. Ilmselgelt oleneb aiakujundus siiski lapse huvidest ning sinu pere võimalustest. Võib olla on sul ainult väike rõdu või imepisike tagahoov.

Kui kolisid äsja uude kohta, kus on juba kujundatud aed, tuleks kindlaks teha, et kõik taimed, kes seal kasvavad on ohutud. Eemalda mürgiste lehtede- või marjadega põõsad. Kui see pole võimalik proovi, kas saad nad pügada nii, et laps ei ulata neid noppima.

Elemendid, mis võiksid olemas olla

  • Madal pesunöör lõksudega
  • Istumiskoht, mis on näiteks valmistatud kaubaalustest
  • Liivakast merekarpide, puutükkide, kivide, topside ja lusikaga
  • Taimed: ürdid, lilled, marjad, bonsai suuruses puu
  • Kriidid või süsi ja kivist või puust tahvel.
  • Aiatööriistad: supilusikas, kastekann, ämber
See on üks vanadest toolidest kiirelt valmistatud liivaköök.

Bonsai suuruses saab puid kasvatada siis, kui jätta nad väiksesse potti kasvama ning pügada veidi igal aastal ja neid mitte väetada. Mul on pottides tammed nii mitu aastat ühes suuruses püsinud ning ausaltöeldes väga palju tähelepanu ma nende kärpimisele ja kastmisele pole pühendanud. Siiani on nad elus püsinud.

Kõige parema liiva või mullakaevamise tööriista saab supilusikast. ning Mahlapakist, sojakastme pudelist vms. saab teha kastekannu. Neid Kikkoman sojakastme pudeleid kasutan isegi väikeste taimede kastmiseks.

Kui laps saab ise vabalt ürte-ja muid söödavaid taimi noppida on ta üldjuhul palju altim neid maitseid ka toidu sees nautima. Pealegi, enamusi ürdi- ja salatitaimi ning lilli ongi vaja regulaarselt noppida, et nad ikka lehemassi juurde kasvataks või uusi õisi moodustaks. Seea on hea, kui on keegi, kes sellega kogu aeg tegeleb. 🙂

Videos on mul õues kasvamas rosmariin ja salvei. Ka Eestis saab neid üle talve elus hoida, kui neid jahedas kohas ületalve hoida.

Jaga