Kuna siin on maa üsna liivane ning hetkel on väga kuiv siis 50 cm sügavuse kraavi kaevamine oli üpris kerge. Kõige all kasutatud puunotid olid äärtest juba veidikene pehkinud, kuid peenra ülemisse ossa sattus siiski ka paar suuremat oksa, mis polnud küll päris toored, kuid ei olnud veel väga lagunema hakanud.

Töö on ise üsna palju energiatnõudev, kuid arvan, et pärast ei ole sellega vaja nii palju enam tegeleda, kui lagunemisprotsess täies hoos on. Hetkel on minu kuhik jõudnud etappi, kus ma tahan hakata adru, mererohtu, kuivanud heina, valmiskomposti ning mulda peale kühveldama. Väikese kraavikese peenra külgedele peaks ka kaevama.

metsikaed.jpg

Esimene nõuanne: seda projekti ei ole vaja nii suurelt ette võtta, sest see nüuab tõesti palju tööd. Väike kuhikpeenar töötab ka väga hästi. 🙂 Alumisel esimesel kahel fotol on näha, et ma olen hakanud oksarisule ka kuivanud heina ning lehti peale panema. Üksik kuuseoks on seal juhuslik, sest üldiselt okaspuude osad lagunevad üsna aeglaselt. Peenar muutub aina laiemaks, kuid originaalkõrgusest on ta nüüd kolme nädala jooksul vähemalt kolmandiku võrra madalam. Hetkel on kõrgus 80 cm, laius 2 m ning pikkus 8 m. Sellises mõõdus peenart võiks tegelikult ju väikese kopaga ehitada, kas pole?

hugeloige

Kahel viimasel fotol on näha, et tassisin peenrale sõeltutud mulda peale, lisaks veel paar kihti komposti, merevetikaid, veel mulda ning erosiooni kaitseks(rannikul on pidevalt väga tuuline) ja niiskuse hoidmiseks veel komposti. Mulda peaks külgedele veel tassima, kuid ma arvan, et võiks rohttaimede tärkamise ära oodata, mil saab külgedele ehk rohelist multši peale panna.

Istutuspind( u 40 cm X 7 m)  tundub  hetkel üsna väike, kuna peenar peaks veel vajuma…

Siin on üks vahva õpetus, kuidas väiksemat hugelpeenart teha. NB! Videol on ka inglisekeelsed subtiitrid, mis käivad paremalt CC nupust. 

wprdpress.jpg

Loe hugelpeenarde rajamise kohta veel neist postitustest:

Mis on hugelkultuur?

Kastmisvaba kuhikpeenar.

Jaga