Hildegard inspiratsiooni saamas(Allikas. Vikipeedia)

XII sajandil elanud müstik, poliitik, herbalist, muusik Hildegard von Bingen oli mitmekülgne naine. Ta teadis palju ravimtaimedest ning arvatavasti aitas omal ajal paljusid inimesi. Kuna tema väljendusviis oli omamoodi müstiline ei ole tänapäeva uurijad Hildegardi tekstide mõistmises täielikult üksmeelel.

Toiduvalmistamisel kasutas palju erinevaid ürte ning promos üle kõige ürgset speltanisu, mis sisaldab rohkem vitamiine, kui tavanisu.

Üks Hildegardi kuulsatest seedimistsoodustav ja vereringet parandavatest raviteedest on apteegitilli tee, mida valmistatakse tavaliselt purustatud seemnetest. Samuti on see üks vähestest teedest, mida imatavatele-ja rasedatele soovitatakse, sest see on leebe toimega ning soodustab rinnapiima tootmist.

Hildegardi aedu on maailmas mitmeid, kuid see konkreetne, mida mina külastasin asub Saksamaal Bingenis pisikese Hildegardi muuseumi kõrval. Museum am Strom asub idüllilses kohas veidi kesklinnast eemal. Lihtsalt aia külastamiseks ei pea ilmtingimata muusemi minema. Bingenist hakkab UNESCO maailmapärandi nimistusse ning seal on palju ilusaid vaateid kaljudele, jõele ning väikestele kindlustele. Samas regioonis asub ka mütoloogiast tuntud näki Lorelei kalju.

Kuula saadet Hildegardist, tema elust ja muusikast siit(klassikaraadio). 

Hildegardi pärandi tutvustamisega Eestis tegeleb Hildegardi selts(http://hildegardiselts.ee)

Galerii Hildegardi aias sügisel kasvavatest taimedest.

Jaga