arak-tree-240285_960_720
Kõrbes kasvav tugev paindpuu ehk arakipuu

Miswak (siwak, sewak, Kayu Sugi) ehk hambaharjapulk on valmustatud tugeva paindpuu ehk arakipuu (Salvadora persica) juurtest ja okstest. Selle antibakteriaalsete omadustega puupulga kasutamine hammaste harjamiseks hoiab ära kaariese tekke ning pehmed kiud masseerivad igemeid. Paindpuust valmistatakse ka ülalmainitud omadustega hambapastat.

Kuna paindpuu põliseks kasvupiirkonnaks on Lähis-Ida ja Põhja-Aafrika on juurepulga hambaharjana kasutamine sealsetes kultuurides tavaks olnud juba sajandeid.

Hambapulk sisaldab trimetüülamiin, räni, kloriidi, c-vitamiini, floriidi, sitosterool ja väävlit.

Õitsev arakipuu Foto: Flickr(Dinesh Valke)

Hambahari ilma pastata?

Üks hambaharjamispulk kestis mul 3 nädalat ning oli harjumatu, kuid mugav, et ei pidanud hambapastat kasutama. Samuti masseerivad kiulised harjased hästi pehmelt igemeid, kuid liialt tugevalt vajutates tulid mõned tükid pulga küljest lahti ja jäid hammaste vahele kinni.

Miswak on maheda sinepi maitsega kuid ei jäta pärast suuloputamist erilist järelmaitset õnneks suhu ning hambad said tõesti puhtaks.

Koguaeg ma sellist pulka vist hambapesuks ikkagi ei viitsiks kasutada, kuid hea on, et pärast kasutamist ei teki üldse plastik ega puitjäätmeid nagu tavaliste hambaharjade puhul. Pigem võtaksin sellise harjapulga kaasa matkale või reisile, et pagasi kaalu ja prügi vähendada.

Kuidas miswaki kasutada?

_MG_3573

  1. Koori pulgakese otsast umbes 1 cm koort ära, et kiulisest sisust moodustuks harjas. Seejärel kasuta seda nagu tavalist hambaharja. Mõne pesu järel, kui kiud hõredaks kuluvad lõika nad otsast ära ja korda koorimisprotsessi.
  2. Loputa pulk pärast igat kasutuskorda vee all ning hoia puhtuse huvides spetsiaalses vutlaris või klaaspudelis/purgis.

Pulka saab osta Looduspere ökopoest  või mõnest india, pakistani või aafrika toidukauplusest.

Jaga