Juba mõnda aega tagasi lubas ilmateade lumetormi ning juba paar päeva tormi oodatavat saabumist ostsid inimesed paanikas toitu kokku. Eelmisel aastal kui lumetorm Beast from the East(Koletis idast) Walesi külastas oli pood juba paar päeva enne pooltühjaks ostetud.

Untitled33Esimesena läksid sai, valmistoidud ning puuviljad.Ilma nendeta on ju ilmvõimatu paar päeva elada, onju? Pärast tormi võttis kauplusel nädal aega, et tormiostuhullusest taastuda. Arvatavasti sarnane stsenaarium leiab aset siis kui Brexiti juhtub. Ilma toiduimpordita jätkub kaubanduses saarel toitu 1-2 päevaks, kui sedagi. A.H Lewis ütles juba üle sajandi tagasi, et kriisiolukorral lahutab meid anarhiast vaid 9 toidukorda. Reaalsuses võtab see arvatavasti veel vähem aega. Kas keegi teab, kuidas on lood Eestis?

Käisime sel tormipäeval jalutamas. Natuke tuuline oli ning isegi päike piilus pilve tagant, kuid tormiks ma seda veel ei kutsuks. Pargis olid lisaks peaaegu äraõitsenud lumikellukestele ja nartsissidele ka kollased krookused õitsema hakanud. Õues oli paar kraadi külma ning arvatavasti seetõttu ei näinud me jalutuskäigu ajal ühtki inimest. Saksamaal elades oli sama moodi.

 

Siis kui ilm just mõnusalt talviseks läks ning õues külm kuid kuiv oli istusid inimesed toas ja mina olin ainuke kes sellest hoolimata jalutamas käis. Nüüd oleks just õige aeg välja tulla ning oma koerte kõige ägedamate talvekampsunitega välja tulla.

 

Kuna siin majad ei ole eriti hästi soojustatud siis ega toas ka selliste ilmadega kunagi päriselt soojaks ei lähegi. Üks pensionärist naine ütles, et ta oma suurt maja ei kütagi, sest raha tal pole. Mees oli ära surnud ning talle midagi ei jätnud ning nüüd ta siis elab suures kütmata majas koos kahe koeraga. 5 last pidid teda siiski toetama ning aega-ajalt külas ka käima. Ma ei saanudki mahti küsida, miks ta siis väiksemasse ei koli, sest tal oli suur rutt taga. Nendes suurtes algselt kivisöega kütmiseks mõeldud majades ongi jube kõle ning pisikese pliidiga ja gaasiküttega seda kunagi soojaks ei saagi. Paljudel hoonetel on energiaklass D ning mõnel isegi F. Kõikjal lõhnab kergelt kopituse järgi sest peaaegu kõigil majadel on permanentsed vaibad maas. Ilma nendeta oleks põrandad arvatavasti siiski veelgi külmemad.

Jaga